BB, CC a DD krémy – jaký je v nich rozdíl?

Standardní

beautybalmchart

Pokud jste si někdy chtěli objednat make-up, tak jste zcela jistě narazili na písmenkový problém alias dumání nad tím, co ta dvě písmenka „BB“, „CC“ a „DD“ znamenají, který z nich je lepší a pro vás vhodnější a hlavně – jaký je mezi nimi sakryš rozdíl?

BB KRÉMY

Původ:
Vezmeme to hezky podle abecedy, a jelikož neexistuje (zatím) žádný AA krém, tak je řada na BB krémech. Věděli jste, že jeho první verze vznikla v Německu? Stalo se tomu roku 1960! Nějakým záhadným způsobem se ale toto tajemství dostalo do Jižní Koreje, kde se hned uchytilo jako veřejné tajemství všech hereček, modelek, zpěvaček – a tudíž posléze celé ženské Korejské populace.

Písmenkování:
Ta dvě písmenka „BB“ znamenají „Blemish Balm“, „Blemish Base“ nebo také „Beblesh Balm“. Vše by se dalo volně přeložit jako krém, který má za úkol schovat na pleti všechny vady a nedostatky. Jedná se o krém, který je označen jako „vše v jednom“. Působí jako pleťové sérum, základní báse pod make-up, ochrana proti slunečnímu záření, hydratační krém a v neposlední řadě také jako základ celého make-upu. Všechny tyto superschopnosti jsou již dávno doplněné dalšími pomocníky, kteří bojují s akné, vráskami a plet´ prozařují (bělící efekt). Protože v sobě takto schovává více „fází nanášení make-upu“ jde o zásadní zkrácení celé doby líčení.
Zajímavost: V Americe a Evropě většina žen používá 5 základních fází čištění pleti, v Koreji (a Asii obecně) je to kroků 8-17. To samé platí pro líčení! Právě proto jsou BB krémy tak populární – krátí čas líčení na minimum a to jistě v uspěchaném a nikdy neusínajícím Seoulu ženy ocení. Fakt, že se jedná o produkt „vše v jednom“ samozřejmě vyvolal mnohé diskuze o tom, zda je vůbec možné, aby výrobek obsahoval vše, co má napsané na obalu a zda je zdravé takové krémy vůbec používat. Na všem je trochu pravdy, ale za sebe mohu říci, že BB krém je rájem pro ty z nás, kteří nechtějí každý den před zrcadlem strávit hodiny (+opravdu funguje).

Odstíny:
BB krémy začínaly jako krémy bez výběru odstínu – to znamená, že jste si na procházce Seoulem mohli koupit jen jeden odstín od daného typu BB krému. Pokud jste chtěli jiný odstín, museli jste se dívat po jiném BB krému, jiné značce. Dnes jsou již některé BB krémy vyrobeny ve dvou až pěti různých odstínech, takže pokud vám daný produkt vyhovuje a opálíte se na sluníčku, není problém jít do obchodu a koupit si tmavší odstín. I přesto je stále většina BB krémů Korejského původu světlých (na Evropské poměry). V Koreji je ideálem krásy sněhově bílá pokožka, proto jsou BB krémy doplněny bělicí složkou, která při dlouhodobějším používání tón vaší pleti trochu změní.

Zvířátka a příroda jsou v pořádku:
Heslem BB krémů je netestování na zvířatech a žádné znečišťování přírody při jejich produkci. Pokud mluvíme o Korejské kosmetice platí to pro všechny výrobky, které si v rámci kosmetiky můžete v Koreji koupit (tedy i pro CC krémy, ke kterým se dostanu později).

BB krémy na světovém turné:
Od roku 2011 se BB krémy staly celosvětovým hitem v kosmetickém průmyslu, a to jak v Americe, tak v Evropě. Není tedy divu, že v roce 2014 už téměř všechny větší kosmetické společnosti či značky ne-Korejského původu mají svůj vlastní BB krém. Příkladem můžeme uvést Garnier, Rimmel London nebo La Roche Posay. Tyto značky mají na výběr z různých odstínů.

Pár odkazů na závěr:
BB krémy se objevily i ve slavném časopise Vogue, který dokonce sestavil desítku těch nejlepších. Přečíst článek můžete >ZDE<. Podobný žebříček má i časopis InStyle na svých stránkách >ZDE<.

 garnier-bb-cream-miracleRimmel BB Creams

IMG_3936
(1. Lioele – Triple the solution BB cream, 2. Lioele – Beyond the solution BB cream, 3. Lioele – Drop BB cream, 4. Skin79 – Super+ BB triple function BB cream, 5. Skin79 – Super+ BB triple function BB cream, 6. Etude House – Precious mineral BB cream, 7. Etude House – Precious mineral sun BB cream, 8. Tony Moly – Baby doll foundation)


 

CC KRÉMY

Původ:
CC krémy vznikly později, než BB krémy. Jedná se v podstatě o stejnou formulu s tím, že je do ní přidán další magický trik – korekce barevných nedokonalostí pleti. Cože to? CC krém má za úkol vyrovnat tón pleti, takže skryje červené pupínky, zjemní tmavé kruhy pod očima a dodá unavené pleti svěží nádech. „CC“ je totiž zkratka pro „color correction“ nebo „complexion corrector“. Ve volném překladu znamená: „oprava (či vyrovnání) barvy pleti“ a „korektor pro barevné nedokonalosti“.

Vhodný pro…:
Tento krém je tedy vhodný pro všechny, kteří mají problémy s pletí – především akné. CC krém je také krémem „vše v jednom“, má ale něco navíc – vyrovnává tón pleti, nedráždí ji a působí jako jistá ochrana proti akné, protože póry nezanáší a má lehčí texturu, než BB krém.

Odstíny:
Většina CC krémů nemá na výběr odstín. Především proto, že CC krém se přizpůsobí vašemu tónu pleti, aby jej vyrovnal do dokonalosti. Pokud si objednáte CC krém Korejské značky musíte samozřejmě počítat s tím, že bude mít (stejně jako jakékoli jiné krémy) světlejší odstín, než na jaký můžete být zvyklí. Jesliže máte tedy obecně tmavší pokožku je lepší sáhnout po nějakém CC krému vyrobeném mimo Asii – například Olay: Total Effects Tone Correcting CC cream nebo Clinique: Moisture surge CC cream. CC krémy dnes naleznete i v drogeriích pod téměř všechmi nabízenými kosmetickými značkami.

A_00075609190704_D1N0_USclq_7WCP_402x464

cccreaminfo
(1. Etude House – CC 8 in 1 cream, 2. Tony Moly – Aura CC cream, 3. Elisha Coy – Always nuddy CC cream)


 

DD KRÉMY

Jak se tady ocitl?
DD krém je novinka, která slibuje ještě lepší korekci, hydrataci a krytí, než předchozí „písmenkové“ krémy. „DD“ je zkratkou pro „Dynamic Do-all“/“Dynamic do-it-all“ aneb „Dynamický krém na všechny potíže“.

Co má tenhle krém navíc?
Jeho hlavním cílem je bojovat se známkami stárnutí. Kromě všech již zmíněných super-schopností má tedy složky proti vráskám, vypíná plet´a vyrovnává barevné nesrovnalosti, které se časem týkají každého z nás. Tak jako všechny ostatní krémy proti stárnutí je i DD krém odlišný svojí texturou – z celé trojice krémů, kterým se tento článek věnuje, jde o nejhutnější texturu. Výhodou je ovšem to, že máte na výběr z několika odstínů.

Kdo DD krémy vyrábí?
Myslím, že prvním DD krémem byl ten od značky Julep, ale v současné době můžete sehnat i DD krém od DERMAdoctor, Ofra,  Models prefer či Beautelush. Zajímavostí je, že DD krémy vznikly mimo Asii. Pravděpodobně jako snaha zavést na kosmetický trh další převratnou novinku (po BB krému). Korejský DD krém ale již také seženete – například od značky Velieve nebo Gwiyomii (rozšířen především v Thajsku). Otázkou je, zda se na trhu udrží. Přeci jen – konkurovat BB krémům (a posléze i CC krémům) je skoro nemožné.

dd_ddcreamDD_GOLD

cbe9caa5_4a20a409_2b64_4971_8cbb_3eded92f6869    1379580914-DDcreamGwi-o

 

 


Photo credits: http://www.soup.com.pk, http://www.tradekorea.com, http://www.pantip.com,  www.olay.com, http://www.clinique.com, http://www.beautybets.com, http://www.thingsilove.com.au, http://www.beauty-junkie.net, http://www.themakeupsuite.blogspot.com, http://www.dermadoctor.com, http://www.ofracosmetics.com

Reklamy

One response »

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s